Подаване на чужда майка
Известни са по-вече от 50 способа за смяна и подаване на майки.
Да се знаят, а и да се ползват всички няма смисъл. Понеже те често си противоречат, много са трудоемки и освен това много от тях водят до снижаване на продуктивността на майката.
По-добре е да се сменят майките само на свои. Как се прави това, ще опишем подробно в раздела „Смяна на майките“.
Но по някога се налага да се ползват и чужди майки, затова трябва и умение да се предадат.
Чужди майки могат да се ползват при правенето на отводки, когато трябва да се смени майка в слабо семейство или болна такава.
Враждебното отношение на пчелите към чужди майки носи ярко изразен сезонен характер. Пчелите никога не убиват чужда майка в деня на облитане или седмица след това.
Лесно се придава пролетта, когато в природата има паша. Лятото при силна паша, пчелите също приемат лесно чужда майка. В края на пашите, август и септември, пчелите са агресивни към чужди майки.
Най са миролюбиви към чужди майки късна есен (октомври, ноември), когато сформират зимното кълбо.
Добре приемат майки, отводки с млади пчели. Старите пчели се отнасят враждебно към чуждите майки.
Оплодените майки, пчелите ги приемат добре, а не оплодените лошо. Неоплодени майки, излезли току що от маточника, пчелите ги приемат по-добре от тези престояли няколко дни в клетка.
Голяма роля играе породата на пчелите.
След 6 часа от сформирането на отводките, старите пчели са се върнали в кошерите си. Вади се рамка с не запечатано пило и се пуска майката направо между пчелите.
Ако пчелите започнат да я хранят и почистват, то рамка може внимателно да се постави в нуклеуса. Ако майката е оплодена, то тя още този или на другия ден ще започне снасянето на яйца.
След седмица, този нуклеус с нужната ви майка, може да използвате за замяна на майката в друго семейство.
Предварително се отнема майката от семейството, след 4-6 часа, пчелите усещат липсата и.
На семейството отгоре поставяте празен корпус и в него пренасяте майката от нуклеуса направи с всички рамки. От семейството в долния корпус към майката ще се предвижат младите пчели и тя ще бъде приета.
При традиционната замяна на майки с помощта на клетките на Бутлер и Титов в отделението за храна се поставя мед, като се внимава майката да не се омаже. При подаването на клетката с майката в семейството между рамките, след 24 часа може да се провери за държанието на пчелите към майката.
Ако пчелите я хранят с хоботчета, то може да се освободи майката. Ако гризат клетката, то не трябва да се пуска майката, пчелите обезателно ще я убият.
Пускането става, като отделението за храна се отваря и се затваря с парче основа, в която се правят три дупчици с пирон или шило и се поставя обратно на мястото.
Пчелите прогризват восъка и пускат майката сами.
Следва да отбележим, че колкото по-дълго майката се намира в клетка, толкова са по-лоши нейните качества.
В транспортните клетки, майките губят до 30% от теглото си а и по-вече.
Забелязано е, че при пребиваване на майките в транспортните клетки за 5 дни им пада яйце снасянето с 54%, а за 10 дни с 88%.
Не случайно майки пътували с дни до получателя, пчелите в последствие ги сменят сами. По тази причина да се прибягва до този вариант би трябвало колкото се може по-рядко!