Прополисът е смолисто вещество с доказани антибактериални, противогъбични, противоплесенни и противовирусни свойства.
Пчелите го използват за строителен материал и за дезинфекция на своя кошер. Средно едно пчелно семейство събира от 100 до 300 грама прополис. Значение за количеството имат вида на пчелите, географското положение, климатичните особености, растителните видове върху територията, която е достъпна за тях. Пчелите събират пчелен клей от растенията – най-честите източници на прополис са тополите, върбите, конският кестен, елдата. Буквално целият кошер бива застлан с прополис, включително и самите пчели като по този начин те се предпазват от вредни микроорганизми.
Прополисът се използва от човека като лечебно средство. Може да се прилага вътрешно и външно под формата на спиртен или воден извлек. От прополис се приготвят и много кремове и мехлеми. А ето и някои от лечебните му качества: подсилва имунната система, има противомикробен и антивирусен ефект, помага при гастрити, язви и колити, стомашно-чревни заболявания, при възпаления на венците и устната кухина.
Как да си приготвим сами клеева тинктура?
Хубаво е да се приготвя в стъклен съд. В 100 грама спирт (96 градусов) се натрошава 30 грама клей на малки парченца (или се стърже на ренде). Колкото по-ситно, толкова по-добре. Оставя се да престои за около седмица на тъмно, като е добре от време на време да се разклаща. Готовата смес се прецежда през двойна марля. Съхранява се в тъмно стъклено шише. Ако запазим отцедените части и ги долеем с вода в съотношение 1:4, то може да си направим 20% воден екстракт, който е особено подходящ за употреба при деца поради отсъствието на спирт в него. Поставяме сместа в стъклен буркан и варим един час на водна баня, на слаб огън, като разбъркваме с дървена бъркалка, снемаме от огъня и оставяме да изстине. Отгоре се образува восъчна тапа, натискаме я с лъжицата да потъне, после прецеждаме през двойна марля и съхваняваме на тъмно до 10дни.
Начини на приложение:
- за жабурене (при кървящи венци, парадонтоза, болно гърло, гнойна ангина и др.) – в чаша с малко вода се капват няколко капки прополис и със сместа се жабурим 1-2 минути.
- за пиене – във вода или сок се капват 30-40 капки прополис в зависимост от поносимостта ни и се изпива наведнъж.
- за третиране на афти – с памучен тампон се нанася прополис върху афтата (малко боли и щипе, но бързо отминава), подобрение настъпва след няколко нанасяния. А за пъпки може да се тампонират или да се правят маски с прополис.
- за третиране на гъбички, по стъпалата най-вече – проблемните области се тампонират с памук, напоен с прополис (добре е няколко пъти на ден или поне сутрин и вечер). Желателно е, ако се обуват чорапи- те да бъдат памучни.
- за гнойни възпаления по кожата – парченце клей се налага върху мястото като се покрива с лепенка и престоява за през ноща или около 12 часа – „изтегля“ гнойта и успокоява мястото.
Пчелният клей не се препоръчва за деца под 3 години и хора алергични към пчелни продукти.